خرید نهال گردو, فروش نهال گردو, قیمت نهال گردو, هرس نهال گردو, عکس نهال گردو, قلمه زدن درخت گردو, نهالستان گردو, آموزش کاشت گردو, احداث باغ گردو, ارقام نهال گردو, مشخصات نهال گردو, بذر گردو, بهترین نهال گردو, خرید اینترنتی نهال گردو

مرجع تخصصی گردو در ایران | فروش نهال گردو

فروش نهال گردو

فروش نهال گردو

در چه شرایطی درختان گردو رشد بهتری دارند؟
اکنون که با خصوصیات تغذیه ای و مهمترین فواید خوردن گردو آشنا شدید ، در این بخش در مورد انواع گونه های گردو ، شرایط مناسب برای کاشت و کاشت نهال و نکات مهم در مراقبت از درختان گردو صحبت خواهیم کرد. ..
از آنجا که انتخاب بهترین نهال گردو می تواند منجر به باردهی و بهره وری فوق العاده ای در طی سالها شود و منجر به سودآوری رشد درختان گردو به عنوان یک حرفه یا مهارت شود ، نکات مهمی در مورد درختان گردو وجود دارد.
اگر باغ گردو دارید قطعاً به این مفاهیم احتیاج خواهید داشت. اگر قصد خرید باغ گردو و شروع به پرورش درخت گردو دارید ، هنوز به این اطلاعات احتیاج خواهید داشت. در هر صورت هدف از انتخاب و خرید انواع گردو بدست آوردن محصولی با کیفیت و کسب درآمد از فروش آن است.
درخت گردو و شرایط کشت آن:
گردو معمولاً در چین ، ایران ، آمریکا ، ترکیه ، کانادا و مکزیک کشت می شود. بهترین گونه های گردو از جمله گردو سیاه ، گردوی انگلیسی و گردوی کانادایی را می توان در ایالات متحده و جنوب کانادا پرورش داد. با این حال ، باغ های اصلی گردو در درجه اول در کالیفرنیا ، ایلینوی ، مینه سوتا ، ایندیانا ، میسوری و آیووا یافت می شوند.
به بیان ساده ، مهمترین عواملی که می توانند به طور جدی در رشد انگلیسی و گردوی سیاه تأثیر بگذارند ، یخبندانهای شبانه در اواخر بهار یا اوایل پاییز است. از کاشت درختان گردو و پرورش درختان گردو در مناطقی که به طور مکرر یخبندان شبانه در بهار وجود دارد ، باید خودداری شود.
به طور کلی ، گردو در برابر درجه حرارت بسیار پایین و بسیار زیاد و همچنین در برابر باد شدید مقاومت نمی کند. این برای نهال های گردو تازه کاشته شده نیز صدق می کند. این سوالات هنگام آموزش نحوه کاشت مناسب نهال به باغبان ارائه می شود.
به رژیم دما برای کاشت و مراقبت از نهال و درختان گردو توجه کنید.
دمای بالای تابستان می تواند به میوه ها آسیب برساند و باعث جمع شدن گردو شود. برخی از آسیب های جزئی می تواند در دمای حدود 100 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) رخ دهد. اما وقتی دما از 108 درجه فارنهایت (42 درجه سانتیگراد) فراتر رود ، گردو و نهال آنها آسیب بیشتری می بینند. شاید این به این دلیل باشد که بسیاری از مردم فکر می کنند کاشت نهال در پاییز بهترین ایده است!
با این حال ، از نظر مقاومت نهال ها و درختان در برابر درجه حرارت بالا ، تفاوت قابل توجهی بین انواع مختلف بهترین گردو در جهان وجود دارد. بیشتر گونه های گردو به دمای بسیار پایین زمستان حساس هستند. در طول خواب ، این گیاهان می توانند به طور متوسط ​​14 درجه فارنهایت (-10 درجه سانتیگراد) را تحمل کنند بدون اینکه آسیب جدی ببیند.
هنگام کاشت نهال گردو در فصل سرما ، به این مقدار دما توجه کنید. برای جلوگیری از دوره خاموش کلیه ، انواع مختلف گردو نیاز به خنک کنندگی ویژه دارند (نیاز به خنک کننده گردو برای چندین ساعت در دمای زیر 45 درجه فارنهایت یا 7 درجه سانتیگراد اندازه گیری می شود).
به طور کلی ، گردو به 450 تا 1500 ساعت یخچال نیاز دارد ، اما اکثر انواع آن 700 تا 1000 ساعت سرما دارند. اگر این نیازها در سرما برآورده نشود ، جوانه زنی به تأخیر می افتد و در نتیجه رشد و عملکرد میوه کمتر است. برای احداث باغ گردو ، کاشت نهال های جدید گردو و کنترل شرایط کاشت ، نگهداری و برداشت ، باید این نیازها را به خوبی برآورده کنید.
بارش باران در اواخر بهار (پس از رشد برگ) باکتری Xanthomonas juglandis را گسترش می دهد. این باکتری می تواند به درختان آسیب جدی برساند. این بارها با آزمایشات ثابت شده است. یخبندان های بهاری اغلب می توانند به درختان گردو در مناطق کوهستانی آسیب برسانند. اگر قصد پرورش درختان گردو در ارتفاعات را دارید ، می توانید مناطقی را انتخاب کنید که توده هوای سرد بتواند به راحتی در آن حرکت کند. همچنین می توانید از انواع دیر گردو استفاده کنید که پس از سرما به خوبی جوانه می زنند. این را هنگام کاشت به خصوص در این مناطق آب و هوایی بخاطر داشته باشید.
در کنار رودخانه های خنک و مناطق ساحلی ، اغلب برای کاشت درختان گردو و نهال مناسب است. از طرف دیگر ، در مناطق احاطه شده توسط تپه هایی که نمی توان به راحتی توده های هوای سرد را از بین برد و همچنین در مناطقی که از وزش باد شدید در امان نیستند ، از کشت گردو خودداری شود.
شرایط اولیه و خاک برای رشد و کاشت انواع درختان گردو:
مانند همه درختان میوه ، درخت گردو در آفتاب و خاک زهکشی خوب رشد می کند. درختان گردو در گودال های عمیق تر ، در خاک های شنی با زهکشی خوب ، شرایط آبیاری مناسب و مواد آلی غنی رشد می کنند. نحوه کاشت درخت گردو و میزان میوه درخت گردو به این عوامل بستگی دارد و هر دو عامل مستقیماً بر میزان برداشت گردو در هر هکتار تأثیر می گذارند. قبل از خرید درختان گردو ، ابتدا باید شرایط کاشت و همچنین موقعیت زمین و خاک را بهینه کنید.
یکی از مهمترین شرایط برای رشد درختان گردو تنظیم pH خاک است. بعضی از گردوها می توانند دامنه وسیعی از pH را تحمل کنند (5 تا 8) ، اما در باغهایی که گردو به صورت تجاری کشت می شود ، بیشتر کشاورزان از آهک استفاده می کنند تا PH به حدود 6.5 برسد.
گردو به غلظت زیاد عناصری مانند سدیم ، کلر و بور حساس است. مکان های مناسب تر برای این گیاه نزدیک رودخانه ها ، کوهپایه ها و مناطق ساحلی است. علاوه بر مناطق کوهستانی و تپه ای بسته ، از کاشت نهال و درختان گردو در زمینهایی که آب باران بیش از زهکشی در آنها نفوذ کند نیز باید خودداری شود.
درخت گردو چه برای چوب پرورش داده شود و چه به عنوان آجیل فروخته شود ، این گیاه فقط در خاکهایی رشد می کند که ریشه های آن می توانند به عمق 10 فوت (3 متر) یا بیشتر رشد کنند. این امر به ویژه هنگام اندازه گیری عمق سوراخ کاشت بسیار مهم است. قبل از کاشت نهال گردو ، منطقه رشد ریشه در خاک را نیز ارزیابی کنید. یکی از عوامل مهم در مرحله کاشت نهال رعایت فاصله استاندارد بین نهال است. فاصله استاندارد درختان گردو از یکدیگر به طور غیر مستقیم در به دست آوردن بهترین محصولات تأثیر دارد.
به طور کلی ، با توجه به موارد فوق ، قبل از انتخاب مکان برای باغ گردو ، اگر یک تخت یا سایر لایه های غیر قابل نفوذ تا عمق 5 فوت (1.5 متر) یا بیشتر (8 تا 10 فوت) با ابزارهای ویژه وجود دارد ، آزمایش کنید برای نفوذ خاک ... شاید لازم باشد در مورد چگونگی ساخت باغ گردو در مکان های نزدیک به این منطقه فکر کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.
اگر ابزاری که برای اندازه گیری میزان نفوذ خاک استفاده می کنید نتواند به خاک نفوذ کند ، ریشه های گردو نیز همین مشکل را دارند و احتمالاً نمی توانند به درستی رشد و گسترش پیدا کنند. در این صورت نباید در چنین مکانی نهال کاشت.
شرایط ضروری برای پرورش خاک و درختان گردو برای بهترین برداشت
خاک مناسب برای کاشت نهال گردو:
قبل از کاشت درختان جوان گردو (نهال گردو) ، خاک باید به عمق 20-27 اینچ (50-70 سانتی متر) حفر شود. این کار به منظور از بین بردن علف های هرز چند ساله و سرخ شدن خاک انجام می شود و برای رشد ریشه نهال های حساس گردو در ماه های اول مهم است. در واقع این یکی از شرایط احداث باغ گردو است.
قبل از شخم زدن ، کشاورزان اغلب نمونه های خاک را می گیرند و آنها را به آزمایشگاه می فرستند تا اقدامات حفاظتی لازم را تعیین کنند. بسیاری از تولید کنندگان گردو قبل از کاشت درختان جوان 20 تا 30 تن کود در هکتار اضافه می کنند تا حاصلخیزی خاک را افزایش دهند و ساختار آن را بهبود بخشند. به یاد داشته باشید که 1 هکتار مساوی با 10000 متر مربع و 1 تن برابر با 1000 کیلوگرم است.
سودآوری نهال گردو با رشد نهال گردو:
بسیاری از محصولات و محصولات باغی زمانی به کار می آیند که هدف کارآفرینی و بنگاه های کشاورزی دستیابی به سودآوری بیشتر است. کاشت درختان گردو یکی از این ایده هاست. نحوه کاشت باغ گردو بر عملکرد درخت گردو تأثیر می گذارد. علاوه بر این ، مراقبت از زمین های کشاورزی می تواند محصول بهتری تولید کند.
برخی از محصولات فرسایش خاک را کاهش می دهند ، به ویژه در هنگام بارندگی شدید یا طوفان های شدید و وزش باد. آنها همچنین هوادهی خاک و پایداری باغ را بهبود می بخشند. اگرچه برخی از آنها می توانند نیاز خاک به نیتروژن را برآورده کنند.
کاشت محصولات در زمین نیز دما را در باغ تنظیم می کند و همچنین می تواند بر روند آبیاری تأثیر بگذارد. برخی از کشاورزان معتقدند که اگر گیاهان در باغات گردو کاشته شوند ، منجر به عملکرد بیشتر درختان گردو می شود. این روی عملکرد گردو بسیار تأثیر خواهد گذاشت.
نکات مهم در زمان و نحوه کاشت گردو. مراحل فرود و نگهداری نهال گردو:
قبل از کاشت نهال ، باید علامت گذاری صحیح انجام شود تا موقعیت درخت در باغ مشخص شود. به طور کلی ، وقتی ما گردو را برای استفاده از چوب می کاریم ، فاصله بین کاشت گردو کمتر از زمانی است که ما آن را برای استفاده از چوب پرورش می دهیم. در حالت دوم ، فاصله نهال های گردو باید از یکدیگر بیشتر باشد.
اگر درختان گردو را در مناطق متراکم بکارید ، درختان در سایه یکدیگر رشد می کنند و شاخه های کناری و زیرین آنها رشد خوبی نمی کنند. در نتیجه ، درختان به صورت قائم رشد کرده و تنه اصلی آنها بلندتر می شود. این دقیقاً همان چیزی است که برای کاشت گردو به منظور استفاده از چوب استفاده می شود.
فواصل کاشت برای رشد آنها برای برداشت مغز گردو ترجیحاً باید بیشتر از مقدار فوق باشد. برای این منظور ، مسافتی در حدود 2.4 متر معرفی شده است. بنابراین در هر هکتار باغات گردو نهال کمتری کاشته می شود.
نرخ کاشت نهال گردو و محاسبه آنها در هر هکتار:
در روش کاشت نهال ، فاصله کاشت طبیعی هنگام رشد یک گردو برای استفاده در چوب (2.4 2. 2.4 متر) ، که شامل کاشت 681 درخت در هکتار یا 1682 درخت در هکتار است. فواصل معمول رشد درختان گردو برای مصرف به عنوان آجیل و آجیل (2.5 2.5 52.5 متر) که شامل 151 درخت در هکتار یا 373 درخت در هکتار است.
با این حال ، بیشتر کشاورزان در فواصل طولانی تر درختان گردو می کارند. سرانجام ، فاصله کاشت گردو (7.62 7. 7.62 متر) 70 درخت در هکتار یا 173 درخت در هکتار خواهد بود. این فاصله برای درختان ، به ویژه گردو ، می تواند به طور متوسط ​​تا 9 متر افزایش یابد. به یاد داشته باشید که 1 هکتار = 2.47 هکتار = 10،000 متر مربع.
بسیاری از کشاورزان گردو ترجیح می دهند محصول دیگری (به عنوان مثال غلات) در میان درختان جوان گردو پرورش دهند. بنابراین در سال های اولیه ، باغ های گردو سودآور بودند. در این حالت ، فاصله طبیعی کاشت نهال ها بین درختان گردو در هر ردیف حدود 2.4 متر و بین ردیف ها حدود 9.1 متر است. این فاصله کاشت شامل 182 درخت در هکتار یا 450 درخت در هکتار است. تجربه نشان داده است که باغ گردو یا گیاهان زراعی دیگر از باغ گردوی خالص بهره وری کمتری دارند.
درختان گردو با حفر چاله ها و در مکان های مخصوص روی زمین کاشته می شوند. عمق چاله ها معمولاً 45 X 45 سانتی متر و 60 سانتی متر عمق است (عمق کاشت نهال گردو). به خاطر داشته باشید که در بیشتر موارد درختان جوان گردو ریشه برهنه دارند و در پاییز کاشته می شوند. هنگام قرار دادن درختان جوان در چاله ها ، تمام قسمت های ریشه را بپوشانید. بهترین زمان برای کاشت نهال گردو در پاییز است. نهال ها باید در عمق تقریباً یکسانی کاشته شوند و سپس مقدار زیادی خاک سطحی روی گیاه نهال قرار گیرد.
هنگام افزودن خاک به ریشه ها ، فشار ملایمی وارد کنید تا گودال ها به طور کامل پر شوند و از آسیب دیدن ریشه های جوان و حساس جلوگیری کنند. پس از کاشت ، نهال ها باید آبیاری شوند. سپس بیشتر کشاورزان مقدار کمی کود را در اطراف پایه نهال ها اضافه می کنند. آنها این کار را برای جلوگیری از جوانه زنی بذر علف های هرز و حفظ رطوبت کافی خاک انجام می دهند.
این دو عامل می تواند به طور قابل توجهی روی رشد نهال در سالهای اولیه تأثیر بگذارد. در بعضی موارد ، تولید کنندگان گردو پایه یک درخت گردوی تازه کاشته شده را با حصیر علف های هرز می پوشانند.
آبیاری درختان آجیل - دما و آب مورد نیاز درختان گردو
آبیاری یکی از مهمترین فرایندهایی است که برای پرورش صحیح باغ گردو بسیار مهم است. بهترین گردوی نهالستان زمانی میوه می دهد که تمام مراقبت از درخت به درستی انجام شود. طی دهه های گذشته ، درصد زیادی از باغات گردو بدون آبیاری باقی مانده است. با این وجود ، کشاورزان به سرعت دریافتند که درخت گردو از نظر افزایش تولید چوب و همچنین از نظر افزایش تولید گردو ، به منابع آب مصنوعی و دستی پاسخ مثبت داد.
بنابراین امروزه اکثر باغات گردو با استفاده از سیستم های مکانیزه آبیاری می شوند. این یکی از رازهای موفقیت در پرورش انواع تجاری گردو است.
یک قاعده مهم: یک درخت متوسط ​​گردو برای رشد به 1270 میلی متر (50 اینچ) آب در سال نیاز دارد. دوم ، درختان گردو به بیش از 50٪ از منابع آب سالانه خود در تابستان (ژوئن ، جولای و آگوست) نیاز دارند. با این حال ، در فصل بسیار خشک ، آبیاری باید در مراحل خاص به سرعت انجام شود.
آبیاری در زمستان (در مناطقی که میزان بارندگی بسیار محدود است) باعث افزایش رشد پوشش گیاهی در بهار می شود. علاوه بر این ، حداکثر رشد گردو در هفته پنجم یا هفتم پس از جوان سازی اتفاق می افتد. در صورت عدم بارندگی ، به دلیل کم آبیاری در این دوره ، گردوهای درختان از نظر اندازه و اندازه بسیار کوچکتر و کوچکتر می شوند.
اگر درختان گردو در مناطقی کاشته شوند که آب زیادی داشته باشد و تنه درختان زیر آب باشد ، می تواند سلامتی و رشد این گیاهان را تحت تأثیر قرار دهد. تجمع مقدار زیادی آب در زیر درختان گردو منجر به شیوع برخی بیماری ها خواهد شد.
وقتی نوبت به خرید و نصب نهال گردو می رسد ، باید همه آن را برنامه ریزی کنید. نیاز آبی درختان گردو برای گونه های مختلف متفاوت است. برای به دست آوردن نتیجه مطلوب ، باید تحقیق خاصی را برای هر مورد انجام دهید.
آبیاری نهالستان درختان گردو و گردو برای اهداف تجاری و پرورش محصولات بیشتر از طریق سیستم های آبیاری غوطه وری در آب ، شیر ، بارانی و قطره ای استفاده می شود. در بعضی از روش های آبیاری ، درختان گردو نیز از کودهای محلول در آب برای تهیه کود همراه گیاه با آب در گیاه استفاده می کنند.
آبیاری سیلاب هفته ای یکبار در فصل رشد یک روش محبوب در مکزیک است. از آبیاری میکروجت در استرالیا استفاده می شود. در این منطقه ، در تابستان هفته ای چندین بار درختان گردو آبیاری می شوند. از دستگاهها و حسگرهای مدرن در خاک برای تعیین زمان و مدت زمان آبیاری استفاده می شود تا از طغیان درختان گردو جلوگیری کند.
نحوه کاشت و نگهداری گردو با کودهای مناسب
روش های سنتی کاشت و مراقبت از درختان گردو نشان می دهد که شما باید حداقل 100 برگ از درختان را یک بار در سال (تابستان ، ژوئن-سپتامبر) برداشت کرده و برای تجزیه و تحلیل دقیق مواد مغذی به آزمایشگاه ارسال کنید. در صورت کمبود یا کمبود مواد مغذی در برگ ها ، می توان با مشورت با یک متخصص زراعت و افزودن عناصر و مواد لازم ، این مشکل را برطرف کرد.
در زیر سطوح طبیعی مهمترین مواد مغذی موجود در برگ گردو آورده شده است:
حداقل سطح مجاز در برگ گردو (هنگام برداشت در تابستان)
نیتروژن: 1/2 درصد
فسفر و سدیم: 0.1٪
پتاسیم: 1٪
کلسیم: 1٪
منیزیم و کلر: 0.3٪
بور و روی: 20 ppm
مس: 4 ppm
در مورد درختان جوان گردو یا نهال گردو ، در بیشتر موارد حداقل مقدار کوددهی لازم است. بسیاری از کشاورزان فقط از 113 گرم کود استفاده می کنند. کود N-P-K به نسبت 15-15-15 در هر درخت جوان در دو دوره مختلف استفاده می شود: یکی در اواخر بهار و دیگری در تابستان. پس از کود دادن خاک ، باید درختان را سیراب کرد (آبیاری باید برای آنها به خوبی انجام شود. از طرف دیگر ، در این شرایط ، توصیه می شود کودهای محلول در آب به سیستم آبیاری استفاده شود).
به طور کلی ، درختان گردو در وهله اول به مقدار زیادی نیتروژن و در مرحله دوم به فسفر و پتاسیم نیاز دارند. میزان افزایش مقدار کودهای آمونیوم سولفات 589 کیلوگرم در هکتار در سال است. این مقدار برای کودهای فسفاته به صورت اکسید فسفر 454 کیلوگرم و برای سولفات پتاسیم 227 کیلوگرم است.
این کود باید هر 3 سال در هکتار استفاده شود. کوددهی با این مقادیر اغلب از اوایل بهار آغاز می شود و در پاییز پایان می یابد. کوددهی درختان گردو یکی از موضوعاتی است که در راهنمای کاشت نهال گردو آورده شده است.
با این حال ، اینها فقط چند روش رایج است که در باغات گردو استفاده می شود و نباید بدون انجام برخی تحقیقات خودسرانه از آنها استفاده کنید. همچنین بخاطر داشته باشید که هنگام استفاده مقدار زیادی کود ازته ، باید دائماً PH خاک را بالا ببرید ، بنابراین باید این ماده را با افزودن آهک ایجاد کنید تا سطح pH افزایش یابد.
با افزودن کودهای مناسب می توان از رشد و باروری خوب درختان بالغ گردو اطمینان حاصل کرد. بسیاری از کشاورزان هر سال یا دو سال 10 تا 20 تن کود در هکتار به درختان خود اضافه می کنند.
نیاز انواع مختلف گردو در بازار نهال گردو متفاوت است و شما باید همان مراحل ، مراحل رشد و مراقبت از درخت را دنبال کنید. قبل از استفاده از هر روش لقاح ، بررسی مواد مغذی و pH خاک مهم است. تجزیه و تحلیل برگ همیشه برای تشخیص و اصلاح کمبود مواد مغذی در یک درخت گردو پس از مشورت با یک متخصص کشاورزی باتجربه بسیار مهم است.
بهترین زمان برای برداشت گردو:
در کالیفرنیا گردو از آگوست تا نوامبر برداشت می شود. وقتی حدود 75 درصد گردو شکوفا شد ، تولیدکنندگان شروع به برداشت گردو می کنند. در بیشتر کشورها ، باغبانان با تکان دادن شاخه ها ، گردو را با دست می چینند.
در برخی از کشورهای پیشرفته مانند ایالات متحده ، یک شاکر به تنه درخت گردوی بالغ می چسبد و آن را به شدت تکان می دهد و باعث سقوط صدها گردو به زمین می شود.
سپس یک ماشین خاص گردوها را از زمین جمع می کند و در مرحله اول مرتب سازی لازم را انجام می دهد (ساقه ها و برگهای شکسته برداشته می شوند). در بیشتر موارد ، گردوها در ماشین های مخصوصی قرار می گیرند که پوسته ها با دقت برداشته می شوند و گردوها به درستی خشک می شوند. از این مرحله به بعد ، پردازش و تفکیک گردو بسته به اینکه با پوست یا پوست (مغز گردو) به بازار عرضه شود ، متفاوت است.
بهره وری و رشد درخت گردو:
به طور متوسط ​​هر درخت گردو از 10-10 سالگی شروع به تولید گردو می کند. با این حال ، مواردی وجود دارد که آجیل در سن 5-7 سالگی (10-7 کیلوگرم) شروع به تولید می کند.
بیشتر باغ های تجاری گردو در سن 30 سالگی یا بالاتر به اوج خود می رسند. درختان سالم و بالغ گردو از 30 تا 160 کیلوگرم میوه می دهند. اما چنین تولیدی هر ساله امکان پذیر نیست. درختان تمایل ذاتی به شرایط متناوب دارند و معمولاً هر ساله برداشت نسبتاً خوبی دارند. زمان و روش کاشت درختان گردو نیز می تواند بر تولید گردو تأثیر بگذارد. این موارد همچنین به طور غیر مستقیم با فروش نهال گردو مرتبط هستند.

برای فروش نهال گردو با شماره 09141811520 تماس حاصل نمایید

فروش نهال گردو چندلر پیوندی

فروش نهال گردو پدرو پیوندی

فروش نهال گردو فرانکت پیوندی

فروش نهال گردو فرنور پیوندی

فروش نهال گردو روند پیوندی

فروش نهال گردو لارا پیوندی

فروش نهال گردو هارتلی پیوندی

فروش نهال گردو وینا پیوندی

فروش نهال گردو کاما پیوندی

فروش نهال گردو توسرخ پیوندی

فروش نهال گردو سانلند پیوندی

فروش نهال گردو رقم جمال

فروش نهال گردو دماوند

فروش نهال گردو شبین

فروش نهال گردو تویسرکان

فروش نهال گردو پکان آمریکایی

فروش نهال گردو ضیااباد قوداقوز

فروش بذر گردو خوشه ای

فروش نهال گردو سجنو

فروش نهال گردو پاریزین

فروش نهال گردو یالووا

فروش نهال گردو یالووا۳

فروش نهال گردو رویال ارمین قاسمی ژنوتیپ برتر

فروش نهال گردو مراغه ژنوتیپ برتر

فروش نهال گردو کانادایی ژنوتیپ برتر

فروش نهال گردو خوشه ای فرانسوی ژنوتیپ برتر

فروش نهال گردو شیلی ژنوتیپ برتر

فروش نهال گردو اسرائیلی تخم مرغی ژنوتیپ برتر

فروش نهال گردو بیلچک ژنوتیپ برتر

فروش نهال گردو خوشه ای اسراعیلی

li>